I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)
Voksende løvetand. Sign. I. L. Jensen. Olie på træ. 19×13,5.
Proveniens: Museumsinspektør Carl Peter Neergard, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 334, 1946 nr. 14. Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 263, afb. s. 79.
Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022