1847/1644
Jugend lampe af patineret bronze med skærm af iriseret glas, trompetformet stamme med støbt ornamentik, paddehatformet skærm prydet med slynget bånd. Antagelig Lötz. 20. årh.s begyndelse. H. inkl. skærm 64 cm.
Aldersrelaterede spor. Én skruehætte mangler på stammen foroven.
Varia, 22. november 2018
Vurdering
Hammerslag