1847/​1644

Jugend lampe af patineret bronze med skærm af iriseret glas, trompetformet stamme med støbt ornamentik, paddehatformet skærm prydet med slynget bånd. Antagelig Lötz. 20. årh.s begyndelse. H. inkl. skærm 64 cm.

Aldersrelaterede spor. Én skruehætte mangler på stammen foroven.

Varia, 22. november 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK