Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Adam og Eva efter syndefaldet. Bagpå blændrammen betegnet 1905. Sign. monogram. Olie på lærred. 51×60.
Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.
Se andre værker fra Birte Inge Christensen og John Hunovs samling
Enkelte minimale afskalninger. Sømhul ven nedre kant, samt minimalt stødmærke med perforering og afskalning. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. oktober 2022