Dansk maler, ca. 1700
Portræt af Frederik IV (1671–1730). Usigneret. Betegnet F4. Olie på lærred. 72,5×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 221, 1968 nr. 42
Én reparation/lap på bagsiden. Talrige små krakeleringer og mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
11 bud