2115/​540

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

Skænk af palisander, front med fire skuffer samt fire låger bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik i 1970'erne. H. 77. B. 230. D. 50.

Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

11 bud

24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK