2115/540
Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Skænk af palisander, front med fire skuffer samt fire låger bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik i 1970'erne. H. 77. B. 230. D. 50.
Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud