Varierende kunstnere, 19. årh.
En samling af fem miniatureportrætter, heraf et ægtepar og et betegnet “Vilhelm Kyhn, portrait af Skibsbygmester Gullach” samt Klassisk sceneri og Marine. Usignerede. Gouache på ben, goauche på papir samt bly og vandfarve på papir, heraf en monteret på papir. Fra 3×4 til 7,5×6. (7).
Proveniens; Bagermester Reinh. van Hauens Samling, tre med samlermærke 1930.
Undersøgt i ramme. Mindre aldersslitage. Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 7. august 2017