1325/604
Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)
Erhvervet af Trapholt i juni 2013.
Et par thekander af hhv. porcelæn og lertøj med hanke af beviklet flet. Dekoreret med hhv. lys blå samt mørk blå glasur med grønne elementer. Begge sign. CHR-P, hhv. 798 og H612. (2)
Proveniens: Børge Mogensen, huset på Soløsevej.
Almindelig alders- og brugspatina. Mørkeblå thekande med lille afslag på tud.
Moderne kunst og design, 18. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
21 bud