Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)
“Parti fra Kysten mellem Humlebæk og Espergærde”. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Malet af Vilhelm Petersen”. Olie på papir monteret på træ. 18,3×31,8.
Litteratur: Mona Christensens og Jan Fayes fortegnelse over Vilhelm Petersens malerier nr. 250.
Udstillet: Helsingør Kommunes Museer - Marienlyst Slot, “Vilhelm Petersen - en glemt guldaldermaler”, 1990 nr. 250.
Minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 3. september 2018
21 bud