Alfrida Baadsgaard (f. København 1839, d. sst. 1912)
En gren med hvide og lyserøde roser. Sign. A. B. Olie på mahogni. 26×20.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 510, 1988 nr. 165 afbildet side 102.
Mindre krakeleringer samt langs kant enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021