1948/​50

Dansk Louis XVI kommode af gråmalet træ, prydet med tandsnit og bort a la greque, front med tre skuffer flankeret af kannelerede kvartsøjler. 18. årh. H. 81. B. 80. D. 46.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Nogle ormehuller. Nøgle medfølger. Revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag