Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Harmonikaspilleren. Sign. L.T. 20. Olie på lærred. 74×59.
Forstudie til “Ved sankthansbålet på Skagen strand”. Dette maleri nr. 1125 i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990.
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024