Foto endnu ikke klar
884/​154

Fransk Empire kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende ung pige i klismos stol med hund på skødet, cylinderformet urhus med med skive af hvid emalje. Skiven mærket 'á Paris'. 19. årh.s begyndelse. H. 42. B. 19.

Den manglende bog på fotoet medfølger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK