2417/519
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
Vase af klart glas med vertikale slibninger. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55. Udført hos Iittala, Finland. Model 3520. H. 27,5.
Indvendigt med alders- og brugsrelaterede spor samt primært ved vasens smalleste punkt, nogle overfladeridser. Nederste kant med et par minimale afslag samt ét afslag L. ca. 8 mm.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag