2417/​519

Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)

Vase af klart glas med vertikale slibninger. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -55. Udført hos Iittala, Finland. Model 3520. H. 27,5.

Indvendigt med alders- og brugsrelaterede spor samt primært ved vasens smalleste punkt, nogle overfladeridser. Nederste kant med et par minimale afslag samt ét afslag L. ca. 8 mm.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag