1432/596
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Serveringsbord af teak med sortlakeret top og underliggende hylde. Løs sortlakeret bakke. Model 5370. Udført hos Fredericia stolefabrik. H. 65. L. 76. B. 52.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Hjul mangler gummiringe.
Moderne kunst og design, 5. august 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud