1626/510
Et par overpolstrede lænestole med ovale ben af bejdset bøg, betrukket med orange uld, dybthæftet i ryg med knapper. Model 1669. Udført hos Fritz Hansen i 1940'erne. (2)
Variation af model 1669 med bredere armlæn.
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Betræk med nuanceforskel.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
24 bud