2148/690
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Chioggia”, 1984. Sign. Mortensen 84, 87/150. Litografi i farver. Lysmål 69×52.
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 118.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag