Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Septemberlandskab med flyvende agerhøns. Sign. monogram 40. Vandfarve på papir. Lysmål 48×38.
Proveniens: ABR auktion 135, 1961 nr. 16.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet. Enkelte fugtskjolder.