Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
Portræt af Georg Brandes (1842–1927). Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 27,5×21,5.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 112. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 311.
Udstillet: Fyns Kunstmuseum “Kristian Zahrtmann”, 1999.
Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på bagsiden og blændrammen, dateret 1927).
Minimale krakeleringer. Let forrenset.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
34 bud