2131/288
Jean Jules Salmson (f. 1823, d. 1902)
Kaminur med figur af forgyldt og patineret bronze, græsk kvinde siddende på klismosstol, iført hovedbeklædning og klæder, signeret 'Salmson', basen af rød og sort marmor med urværk. 19. årh.s slutning. H. 47. B 33. D. 24.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger. Optræksnøgle mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag