1812/699
Folke Arström (f. 1907, d. 1997)
Art Deco cocktailshaker af sølvplet med horisontalt rillet mønster, låg af sort bakelit. Udført og stemplet hos Guldsmeds AB, Stockholm 1935–1936. H. 21,5.
Indvendigt mangler si samt kork på indersiden af låg.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud