899/56
Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)
Den gule stue. Sign. C. Holsøe. Olie på lærred. 76×64.
Udstillet: Carnegie Institute Pittsburg (udstillingsmærkat herfra på blændramme).
Malerier og tegninger, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag