Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af generalkrigskommissær Ole Tønder Lange (1749–1814) til Oxholm, Bratskov og Kastrupgaard. “Oval en face mod højre. Rødbrun høikravet Kjole med store Knapper, gul aabentstaaende Vest, ustivet flip, hvid Halsklud, plisseret Kalvekryds, graa Øjne, graasprængt Haar m. Nakkesløjfe”. Ca. 1790. Olie på lærred. 71×55. Oval samtidig ramme.
Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 557, afb. bind II side 340.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 166, 1964 nr. 50, afb. s. 12.. Bruun Rasmussen auktion 770, 2007 no. 323, afb. s. 189.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020