2442/​933

Carl Edward Matthes, tilskrevet (f. Aarhus 1915, d. 1987)

Et par lænestole af teak. Sæde og ryg betrukket med brunt uld. Antageligt udført hos Matthes Møbelfabrik, Løgten. 1950–1960'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?