906/​20

Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)

“Et bryllupsgilde på en bondegård i det nordlige Sjælland”. Sign. J. Exner 1875. Olie på lærred. 100×170.

Udstillet: Charlottenborg 1876 nr. 78.

Litteratur: Marianne Zenius, "Genremaleri og virkelighed, Kbh. 1976, omtalt s. 108, afb. s. 137.

Exner er kendt for sine folkelivsskildringer, der oftest viser befolkningen på enten Amager eller Fanø til hverdag og fest. Nærværende maleri skildrer et bryllup i det nordlige Sjælland. Her fandt Exner også mange af sine motiver. Karakteristisk for Exners folkelivsskildinger er, at bønderne altid er fremstillet som glade og sunde mennesker, der ikke havde grund til hverken sorger eller bekymringer. I dette maleri ses en række glade folk, der holder bryllupsfest på gården. Der skåles for brudeparret i det smukt pyntede hus. Musikken spiller, op mens små nysgerrige børn ser ind ad vinduet. En lille dreng hilser med kasketten. En gruppe festklædte trænger sig på til højre, hvor en lille dreng giver hunden en godbid.

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag