903/​33

Otto Eduard Pippel (f. Lodz 1878, d. München 1960)

Eksteriør med ung dame i lys lang sommerkjole stående ved døren til et hus. Betegnet på bagsiden: “Eingang zu meine Hause. O.P.B. 1913”. Sign. Otto Pippel. Olie på lærred. 78×67.

Otto Pippel var en tysk maler kendt for sine malerier i impressionistisk stil. Han arbejdede med teksturer og farver for at skabe de flygtige effekter af bevægelse og lys som i det nuværende maleri. På rejse til Paris efter 1910 blev han især imponeret af og inspireret af værkerne af Claude Monet og Pierre-Auguste Renoir. Hans arbejder kan findes i samlingerne i Städtische Galerie im Lenbachhaus i München og Städtische Galerie i Rosenheim og andre tyske museer.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK