Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Komposition. Sign. MB. Olie på lærred. 50×61.
Litteratur: Henning Smidths fortegnelse over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 19XX-1312. Proveniens: Court Gallery, København.
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017