1341/1569
Fransk rejseur, fremstillet til det engelske markede, af forgyldt bronze, top med kompas, front med urværk, termometer, barometer. Etui af læder. Værk mærket Hande, made in France. 19. årh.s slutning. H. 16,5. B. 18. D. 8.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. To optræksnøgler medfølger. Afslag på emaljen.
Varia, 10. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
13 bud