2432/821
Dansk møbeldesign
Lænestol med stel af bejdset bøg, betrukket med blåligt uld. Udført for Ny Form. 1940'erne.
Litteratur: Moderne Dansk Boligkunst bd. II. Sigvard Bernadotte & Johs. Lehm-Lauersen, 1947, afb. s. 229.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Vurdering