2448/81
Samling kinesisk porcelæn bestående af madspand, dekoreret i blå med prunus, en fersken- og en lotusskål, dekorerede i farver med blomster. Sen Qing, 19. årh. H. 4–21 cm. L. 27 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg med afslået lågknop. Brændingsfejl.
Vurdering