1704/651
Ubekendt designer
Skulpturel bordlampe af hvidlakeret metal og messing med sort metalskiver. fod af messing og hvidlakeret træ. Danmark ca 1950erne. Senere grå stof skærm. H. eksl. skærm, inkl fatning. 77.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. januar 2017
Vurdering
Hammerslag