2104/​1

Flamsk maler, 17. århs første halvdel

Byparti med folkeliv. To mænd kæmper med kæppe mod hinanden. Der købes ind ved boderne i vejkanten og en hestetrukken vogn passerer byen. Usigneret. Olie på lærred. 112×151.

Lærred er dubleret. Talrige krakeleringer. Mindre reparationer, minimale afskalninger samt mindre retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK