Flamsk maler, 17. århs første halvdel
Byparti med folkeliv. To mænd kæmper med kæppe mod hinanden. Der købes ind ved boderne i vejkanten og en hestetrukken vogn passerer byen. Usigneret. Olie på lærred. 112×151.
Lærred er dubleret. Talrige krakeleringer. Mindre reparationer, minimale afskalninger samt mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021