1948/333
Lommeur af 14 kt. guld, kasse dekoreret med bladværk, gylden skive med arabertal og små sekunder, skive mærket L.U.C. (for Chopard), støvkapsel af metal. 1920–1930. Vægt ialt 61 gr. Kassediam. 47 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med ridser og lidt ir. Krone og kædering ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud