Foto endnu ikke klar
1514/970
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et sæt på fire stole af eg. Betrukket i sæde med grønt møbelstof. Udført hos Mikael Laursen. (4)
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med reparation på top. To stole med løse samlinger.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag