2442/834
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Skål af stentøj udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med sandfarvet glasur. Sign. monogram, 120. H. 5. Diam. 12,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et afslag på øverste kant.
Vurdering