2024/919
Ludvig Pontoppidan (f. ca. 1899, d. København 1965)
Højrygget lænestol med ben af bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Ujævn falmet. En knap mangler.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag