2312/7514
Fem hovedvandsæg af sølv, tre indvendig forgyldte, tre med krone og to med fugle på låg, tre drevet med rocailles og kæmninger, en ligeknækket og en skævknækket, fire punslede med ejer initialer og/eller år på fod eks. PB 1778. Mestre bl.a. Jens Nielsen Theilgaard borgerskab 1765 død 1810. 18. årh. Vægt 26 g. - 47 g. H. 6,5–8 cm. (5)
Proveniens: Dansk privatsamling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
En duft af historie, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
10 bud