2426/501
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 9”. Sæt på fire stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med originalt patineret skind. Formgivet 1960. Udført og mærket hos E. Kold Christensen, stemplet. (4)
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt polstring og skind. Skal ompolstres. Rust on frame. Skruer mangler.
Vurdering
846158 |