Russisk landsbykirke med blå løgkupler og højt klokketårn ved landevejen. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 27×25,5. Billedfelt 23,5×22.
Proveniens: Sælgers mands oldeforældre, der boede og arbejdede i Rusland før 1917. Atter hjemkommen til Danmark var de en del af kredsen omkring Storfyrstinde Olga, som boede i eksil i Danmark 1921–1948.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter.
Russisk tema, 7. december 2020