2050/​8500

Russisk landsbykirke med blå løgkupler og højt klokketårn ved landevejen. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 27×25,5. Billedfelt 23,5×22.

Proveniens: Sælgers mands oldeforældre, der boede og arbejdede i Rusland før 1917. Atter hjemkommen til Danmark var de en del af kredsen omkring Storfyrstinde Olga, som boede i eksil i Danmark 1921–1948.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
7.000 DKK