2103/830
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Tremmesofa”. To-pers. sofa af bøg med justérbar side. Hynder i sæde og ryg betrukket med lyst ternet uld. Model 1789. Formgivet 1945. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 86. L. 162/192. D. 73.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds, huller og defekter.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud