2121/544
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet No. 2265. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.
Dette emne er belagt med kunstnerafgift.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
9 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||