1712/​23

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

“Enebærbuske”. Sign. J. la C. 21. juni 1879. Olie på lærred. 45×56.

Udstillet: Aarhus Kunstforening, Janus la Cour-udstillingen, 1969. Nr. 36.

Litteratur: Rikard Magnussen, Landskabsmaleren Janus la Cour 1837–1909 s. 171 nr. 452.

Lars Morell “200 års kunst i Aarhus” s. 291. Den bedste maler i Aarhus nogen sinde er Janus la Cour - han var en af de få, der satsede alt. Han var ikke manio-depressiv som P.S. Krøyer - men hans billeder spænder alligevel - næsten - fra overdreven begejstring til smertefuld melankoli.

Lærredet er dubleret.

Ældre malerier og møbler, 20. marts 2017

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag