903/​9

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

En del af Poseidons (Neptuns) tempel med udsigt til basilikaen i Pæstum. Sign. monogram 1850. Olie på lærred. 56×64.

Fra april til september 1838 var Jørgen Roed med sin malerkollega, Constantin Hansen, på tur til Napoli og omegn. De storslåede rester af den gamle græske koloni Poseidonia (Pæstum) med de berømte græske templer gjorde et stort indtryk på dem begge, og de udførte begge mange skitser på stedet, som de arbejdede videre med efter hjemkomsten. Begge maleres værker fra denne rejse hører til højdepunkterne fra deres italiensophold.

Litteratur: “Kunst i Privateje”, 1944, bd. I, omtalt og afb. s. 367. Her skriver Herman Madsen om maleriet: “Der findes flere arbejder af Jørgen Roed i Konsulinde Hansens samling. Det betydeligste af disse er den smukke udsigt gennem Neptunstemplets kannellerede søjler mod basilikaen i Pæstum. Roed var en uforlignelig arkitekturmaler, og ikke mindste fra den klassiske arkitektur i Italien har han malet studier, hvor denne arkitektur er opfattet på en hel beundringsværdig måde. I sig selv hører disse templer til mellem storværkerne indenfor den græske bygningskunst, og Roed har forstået deres linjekunst indtil de mindste enkeltheder. dertil stråler de af Italisens klare luft og gyldne blændende sol. I Hirschsprungs samling findes en mindre studie af den samme udsigt, men det her gengivne arbejde er af en ikke ringere kvalitet. I det mindre billede dannes staffagen af et par hyrder, i det større kikker en ged nysgerrigt frem mellem de vældige søjler.”

Jens Peter Munk, “Landskabet og arkitekturen”, i “På sporet af Jørgen Roed. Italien 1837–1841”, udstillingkatalog Ny Carlsberg Glyptotek, 1991, omtalt s. 31, gengivet s. 29.

Jens Peter Munk, “Jørgen Roed. Ungdomsarbejder”, Odense 2013, omtalt s. 253–254, afbildet s. 253. Munk skriver, at maleriet sandsynligvis er malet på bestilling af mægler Andreas Simmelhag (s. 254).

Proveniens: Mægler Andreas Simmelhag (1800–1860). Konsulinde Fru Chr. Hansens samling (1944). Bruun Rasmussen auktion 242, 1969 nr. 180, afbildet s. 29.

Motivet kendes fra en tegning af Roed udført på stedet d. 30 maj 1838 - dagen efter, at Roed og Constantin Hansen var ankommet til Pæstum. Samt fra en olieskitse malet på papir også udført på stedet. Tegningen er på Statens Museum for Kunst (nv. nr. KKS347), olieskitsen på Sorø Kunstmuseum (inv. nr. 19080). Der kendes til tre senere gennemarbejdede værker udført på baggrund af skitsen, hvoraf nærværende maleri fra 1850 er det første. Den Hirschprungske Samling har en anden dateret 1855 (inv. nr. 499). Det sidste blev solgt hos Bruun Rasmussen auktion 576, 1992 nr. 356 og er så vidt vides stadig i privateje. De tre malerier varierer lidt fra hinanden i størrelse og staffagefigurer.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

600.000–700.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK