876/​25

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

“Parti af de italienske alper”. 1831? Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 15×23.

Udstillet: Kunstforeningen “Fritz Petzholdt. 1805–1838”, 1985 nr. 52 afb. s. 9.

Kunstforeningen, “De ukendte guldaldermalere”, 1982 nr. 124. Her mener forfatteren, at det velsagtens er på vej til eller fra italien, at Petzholdt har udført studien, som efter al sandsynlighed forestiller de italienske Alper, set fra slettelandet sydfor. (Det er blevet foreslået, at det snarere er et motiv fra Sicilien, 1831).

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1489, dennes auktioner, del II, Winkel & Magnussen 123, 1932 nr. 143 med titlen “Italiensk Bjergparti”.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK