1838/1577
To kinesiske Song skåle af keramik, dekoreret med hhv. fisk i hvid slip og indridset mønster i form af blomster, uglaseret kant. 960–1272. H. 4. Diam. 16 og 16,5. Samt kande af keramik med dobbelt hanke, dekoret i krakelé glasur med blomsterornamentik i let relief. 20. årh. H. 14. (3)
Skål med fiskedekoration med revner. Kande med minimal glasurafskalning på kant.
Varia, 20. september 2018
Vurdering
Hammerslag
31 bud