2040/​159

Victor Émile Cartier (f. Versailles 1811, d. Paris 1866)

Landskab med hyrdinde og kvæg ved et vandingshul. Sign. Em. Cartier. Olie på lærred. 50×65.

Én reparation/lap på bagsiden. Nogle retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Krakeleringer og nogle mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

2.600 kr.

(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.