Victor Émile Cartier (f. Versailles 1811, d. Paris 1866)
Landskab med hyrdinde og kvæg ved et vandingshul. Sign. Em. Cartier. Olie på lærred. 50×65.
Én reparation/lap på bagsiden. Nogle retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Krakeleringer og nogle mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020