2415/815
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Lænestol med stel af eg, betrukket i sæde med brunt skind. Udført og mærket hos EG Kvalitetsmøbel. 1970'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med pletter. Senere skind i sædet.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag