Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Fritstående lav skænk af palisander med kehlet bagkant. Front med én vendbar skydelåge af hhv. palisander og med gul lakering, fem farvede skuffer med konkave greb samt barsektion med bundhængslet låge. Indvendig indrettet med ahorn. Model 7A. Udført hos Sibast, Stenstrup. H. 63. L. 180. B. 42,5.
Præsenteret på Det 50. Danske Købestævne i Fredericia, den 4.-14. august 1960.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 37.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med ridser, mærker og vandskjolder. Hyldebærer og en hylde mangler. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
13 bud