12109/206
Fynsk barok standur i kasse af hvidmalet og bronzeret fyrretræ. Skive af tin med romertal, foroven bevægelig fugl. Usigneret. 18. årh.s slutning. H. 193.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Et sideglas med revne. Lodder og pendul medfølger.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021
Vurdering
Hammerslag