2045/​942

Magnus Læssøe Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)

Et par stole af olieret eg med polstret sæde betrukket med mønstret hørstof, messingsøm. Udført af Fritz Hansen 1930–40erne. Stemplet FH. (2)

Stof formgivet af Duncan Grant : https://shop.charleston.org.uk/product/the-queen-mary-duncan-grant/

Meget god restaureret stand. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nyligt ombetrukne.

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK