2045/942
Magnus Læssøe Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)
Et par stole af olieret eg med polstret sæde betrukket med mønstret hørstof, messingsøm. Udført af Fritz Hansen 1930–40erne. Stemplet FH. (2)
Stof formgivet af Duncan Grant : https://shop.charleston.org.uk/product/the-queen-mary-duncan-grant/
Meget god restaureret stand. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nyligt ombetrukne.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag